Lepsza przyszłość obszarów wiejskich w Europie: w petycji wezwano do podjęcia pilnych działań w sprawie LEADER/RLKS
W dniu 31.03.2025r organizacje rozwoju obszarów wiejskich, lokalne grupy działania (LGD) oraz obywatele z całej Europy wystosowali petycję, w której wzywają Komisję Europejską do wzmocnienia LEADER/RLKS jako kluczowego filaru unijnej polityki i finansowania obszarów wiejskich w kolejnych wieloletnich ramach finansowych (WRF). W związku z tym domagają się uznania LEADER/RLKS za horyzontalne narzędzie spójności terytorialnej oraz zapewnienia specjalnego, wyodrębnionego budżetu w ramach odpowiednich funduszy UE w kolejnych wieloletnich ramach finansowych (WRF), wykraczającego poza samą wspólną politykę rolną.
Bardziej spójne podejście do rozwoju obszarów wiejskich
Jednym z kluczowych wniosków płynących z naszych dyskusji była potrzeba większej spójności w sposobie wspierania obszarów wiejskich na szczeblu UE. Po raz pierwszy reforma polityki spójności jest prowadzona równolegle z WPR, niebieską gospodarką i europejską współpracą terytorialną. Czy może to być okazja do ponownego przemyślenia struktury rozwoju obszarów wiejskich w UE?
W ELARD tradycyjnie koncentrujemy nasze poparcie na polityce rolnej, dbając o to, aby LEADER pozostał silnym filarem WPR. Zdajemy sobie jednak sprawę, że rozwój obszarów wiejskich wykracza daleko poza rolnictwo – chodzi o dywersyfikację gospodarczą, spójność społeczną, zatrzymywanie młodzieży i przystosowanie się do zmiany klimatu. Długoterminowa wizja UE dla obszarów wiejskich (LTVRA) wymaga zintegrowanego podejścia, ale radzenie sobie ze złożonością wielu funduszy pozostaje wyzwaniem dla wielu lokalnych grup działania (LGD).
Kluczowe postulaty petycji
● Zapewnienie stabilnego i wystarczającego wsparcia finansowego dla LEADER/RLKS poprzez zapewnienie większego przydziału środków budżetowych w kolejnych WRF.
● Rozszerzenie LEADER/RLKS poza wspólną politykę rolną w celu włączenia jej do polityki spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i inicjatyw na rzecz cyfryzacji.
● Uproszczenie wdrażania wielofunduszowego dzięki zharmonizowanym ramom regulacyjnym dla LEADER/RLKS we wszystkich funduszach UE, z ujednoliconymi zasadami zarządzania finansami, audytu i sprawozdawczości.
● Uznanie LGD za kluczowe podmioty zarządzania terytorialnego, mające zasadnicze znaczenie dla reagowania w sytuacjach kryzysowych, transformacji cyfrowej i ekologicznej oraz przeciwdziałania dezinformacji na obszarach wiejskich.
● Wzmocnienie LEADER/RLKS w krajach kandydujących i sąsiadujących jako narzędzie demokratycznego zaangażowania i odporności społecznej.
Dołącz do ruchu
Petycja jest otwarta dla wszystkich osób, organizacji i decydentów, którzy wierzą w moc rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w budowaniu silniejszej, bardziej odpornej Europy wiejskiej.
Aby podpisać petycję i dowiedzieć się więcej o kampanii, odwiedź https://elard.eu/petition_pl/
W przypadku zapytań od mediów, wywiadów lub dalszych informacji prosimy o kontakt:
Marie Permingeat, kierownik ds. polityki i analiz, ELARD
Marie.permingeat@elard.eu
+32 487 57 25 28