DZIENNIK USTAW
Ikona dokumenty
MONITOR POLSKI
Ikona dokument
ARCHIWALNA STRONA GMINY
Ikona strona internetowa

Szlaki rowerowe i trasy turystyczne Drukuj Zapisz

Szlak rowerowy powstał jako ścieżka rekreacyjno-turystyczna. Wytyczony został z w celu ukazania najpiękniejszych i najciekawszych zakątków gminy Borzechów, które warto zobaczyć.
 

Szlaki 

  • szlak czarny (północny)
  • szlak żółty (południowy)
  • Trasa „czarna” przebiega przez malownicze tereny Kępy Borzechowskiej, Borzechowa i Majdanu Skrzynieckiego, obok lasów i rzeki Chodelki.
  • Trasa „żółta” rozpoczyna się w Osinie, następnie przejeżdżamy obok kościoła w Kłodnicy, przez aleję podworską, park, obok dworu w Kłodnicy Dolnej. Przez Kępę dojedziemy do miejscowości Wały, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający walki partyzanckie na terenie gminy. Szlak rowerowy powstał jako ścieżka rekreacyjno-turystyczna. Wytyczony został z w celu ukazania najpiękniejszych i najciekawszych zakątków gminy Borzechów, które warto zobaczyć.

Do pobrania:

Folder: 

 

Ikona pdfSzlaki rowerowe w Gminie Borzechów i najbliższej okolicy., plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [1.74 MB]

Treść folderu: 

Gmina Borzechów położona jest w odległości około 30 km na południowy-zachód od Lublina. Zajmuje powierzchnię 67 kmkw i liczy 3922 mieszkańców. Gmina ma charakter rolniczy. Na jej terenie dominuje uprawa pszenicy, ziemniaków i buraków cukrowych. W rejonie Ludwinowa rozwija się sadownictwo, co gwarantuje przyjezdnym obfitość świeżych i zdrowych owoców. Tutejsze lasy zachęcają do grzybobrania. Czyste wody Chodelki, w których pływają m.in. pstrągi, cieszą się coraz większą popularnością wśród wędkarzy. W gminie Borzechów nie ma zakładów przemysłowych, dzięki temu można tu oddychać pełną piersią np. podczas pieszych wędrówek lub wycieczek rowerowych po okolicy. Na terenie gminy panują doskonałe warunki dla rekreacji i weekendowego wypoczynku. Krajobraz gminy Borzechów kształtują rozległe tereny Równiny Bełżyckiej przechodzące w łagodne pagórki Wzniesień Urzędowskich. Na skraju Kłodnicy Dolnej znajdują się źródła Chodelki. Rzeka przepływa przez teren dawnego parku przydworskiego. Dziś są tam dwa stawy i kilka sadzawek. Malowniczość Chodelki podziwiać można o każdej porze roku. Na brzegach pośród traw kwitną żółte jaskry, mniszek lekarski, stokrotki, kaczeńce i niezapominajki. Można tu również znaleźć złocienie, rdest wężownik, firletkę poszarpaną, kulik zwisły. Na brzegach rosną drzewa i krzewy: olsza czarna, brzoza, wierzba, czeremcha, kalina koralowa, trzmielina, bez czarny. Brzegi stawów porastają turzyce, trzcina, pałka szerokolistna, irys żółty. W 1990 roku tereny wokół te weszły w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Woda w Chodelce jest bardzo czysta, to właśnie dzięki temu na terenie gminy powstaje wiele stawów hodowlanych. W okolicach Borowa istnieje hodowla pstrąga tęczowego. Lasy na terenie gminy Borzechów zajmują powierzchnię 644 ha. Najbardziej zalesiony obszar to Majdan Skrzynecki, który położony jest na terenie Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Okoliczne lasy „pachną żywicą” - najczęściej występującym tu drzewem jest sosna zwyczajna. Oprócz sosny występują tu m.in.: brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, grab, osika. Spotyka się również dzikie czereśnie i jabłonie. Rosną jarzębiny, głogi, jałowce, kruszyna pospolita, kalina koralowa (dwa ostatnie podlegają ochronie częściowej). W lasach kwitną fiołki, zawilce gajowe i żółte, ściśle chroniona pierwiosnka lekarska i wiele innych. W maju kwitną całe łany konwalii (pod ochroną częściową). Lasy obfitują w grzyby: borowiki, kozaki, kurki, podgrzybki, maślaki, gołąbki, kanie, opieńki. Można tu zbierać poziomki, borówki, jagody, jeżyny. Najczęściej spotykanymi ssakami są: wiewiórki, lisy, sarny, dziki, leśne kuny i jeże. Na terenie parku przydworskiego w Kłodnicy Dolnej zachowało się wiele ozdobnych drzew z okresu jego świetności. Niektóre z nich są rzadkością w Europie. Zabudowania i obejścia gospodarcze na terenie gminy bogate są w ozdobne drzewa, krzewy i kwiaty. Obiekty użyteczności publicznej usytuowane są wśród bogatej zieleni i dużej ilości drzew.

 

Opis trasy

Trasa „czarna” przebiega przez malownicze tereny Kępy Borzechowskiej, Borzechowa i Majdanu Skrzynieckiego, obok lasów i rzeki Chodelki. Trasa „żółta” rozpoczyna się w Osinie, następnie przejeżdżamy obok kościoła w Kłodnicy, przez aleję podworską, park, obok dworu w Kłodnicy Dolnej. Przez Kępę dojedziemy do miejscowości Wały, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający walki partyzanckie na terenie gminy. Szlak rowerowy powstał jako ścieżka rekreacyjno-turystyczna. Wytyczony został z w celu ukazania najpiękniejszych i najciekawszych zakątków gminy Borzechów, które warto zobaczyć. 

 

Warto zobaczyć

Dwór w Kłodnicy Dolnej , Kościół w Kłodnicy Dolnej 

Dwór w Kłodnicy Dolnej z początku XIX w. to typowy przykład architektury rezydencjonalnej tego okresu. Powstał po roku 1804, kiedy to właścicielami majątku Kłodnica byli Ratyńscy. W 1847 r. został rozbudowany przez kolejnego właściciela - Wojciecha Piaseckiego i w tej formie istnieje do dzisiaj. Ostatnim właścicielem majątku dworskiego była Aleksandra Russanowska, która w 1921 r. ofiarowała 6 mórg ziemi jako darowiznę dla „Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Służebniczek” ze Starej Wsi, które w Kłodnicy mieszkają do dzisiaj. Towarzyszące dworowi zabudowania folwarczne pochodzą z okresu międzywojennego. W czasie swej świetności, reprezentacyjny zespół dworsko - parkowy w Kłodnicy szczycił się pięknymi alejami i rzadko spotykaną w Europie roślinnością. To właśnie tu (w latach 1836-1895) w majątku swojej żony mieszkał Władysław Kornel Zieliński, autor pierwszych przewodników po Lublinie i okolicach oraz monografii miasta Lublina. Był on również redaktorem „Kuriera Lubelskiego” i „Gazety Lubelskiej” Drewniany kościół w Kłodnicy Dolnej powstał w 1929 r. Zbudowany jest w formie krzyża, w stylu podkarpackim z dwoma wieżami. Budową świątyni zajmował się założyciel parafii Kłodnica – ksiądz Paweł Sokołowski. Pierwotnie w prezbiterium znajdował się ołtarz główny z drewna sosnowego w stylu romańskim z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wnętrze kościoła zdobiły obrazy znanego malarza z Częstochowy – Jacka Salomona. W 1997 r., po wybudowaniu nowego kościoła, przeniesiono do niego zarówno figurę, jak i obrazy.

Staw dworski w Łopiennniku

Dobra w Łopienniku na przestrzeni wieków należały do różnych właścicieli. W 1880 r. doszło do podziału dóbr radlińskich. Łopiennik odziedziczyła córka właścicieli Radlina, Maria Gosiewska, żona Gustawa Kochanowskiego. W 1882 r. rozbudowany został dwór i budynki gospodarcze (m.in. piętrowy spichlerz i suszarnia chmielu). Dwór był otoczony parkiem o pow. 4,5 ha., w którym znajdował się staw rybny z wysepką. Za stawem rozciągał się ogród warzywny i kort tenisowy. Pierwsza wojna światowa spowodowała duże straty majątkowe. Po jej zakończeniu Maria Kochanowska wraz z synami odbudowała zniszczony majątek Po śmierci właścicielki w 1928 r., zarządzanie majątkiem przejął syn Jerzy, ostatni właściciel majątku.

Cmentarz wojenny w Pawłówku 

Na skraju lasu, przy drodze prowadzącej w kierunku Niedrzwicy znajduje się mały cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej. Na tablicy informacyjnej widnieje napis: „Tu spoczywają prochy żołnierzy służby ochotników legionu Marszałka Józefa Piłsudskiego walczących o Polskę Niepodległą poległych w bitwie frontowej na polach wsi Borzechów i Majdanu Borzechowskiego w dniach 10–22 lipca 1915 roku. Niech pamięć o nich nie zaginie.” W grobach spoczywają prochy ok. 150 żołnierzy, część z nich jest znana z nazwiska. Wypierana przez wojska austro-węgierskie i niemieckie IV armia rosyjska, stanowiąca prawe skrzydło frontu południowo-zachodniego stoczyła krwawą bitwę pod Borzechowem i Majdanem Borzechowskim W komunikatach urzędowych bój ten określano jako najbardziej krwawy na tym odcinku frontu. W sumie, w tych walkach poległo po obu walczących stronach kilka tysięcy żołnierzy.

Młyn w Majdanie Skrzynieckim

Młyn pochodzi z II połowy XIX w., obecnie nie funkcjonuje. Położony jest nad Chodelką, obok znajdują się stawy rybne. 

Powrót