DZIENNIK USTAW
Ikona dokumenty
MONITOR POLSKI
Ikona dokument
ARCHIWALNA STRONA GMINY
Ikona strona internetowa

AKTUALNOŚCI Drukuj Zapisz

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE PLUS

niebo i napis czyste powietrze plus
10 sierpnia 2022

Od 15 lipca 2022 r. można składać wnioski w programie Czyste Powietrze Plus na prefinansowanie inwestycji  polegających na wymianie starych kotłów na paliwo stałe i dociepleniu domów.

To bardzo ważna zmiana w programie Czyste powietrze, ponieważ do tej pory program działał na takiej zasadzie, że inwestor najpierw musi wyłożyć własne środki, żeby unowocześnić pod względem energetycznym swój dom, a następnie może ubiegać się o dofinansowanie. Dla wielu właścicieli domów było to wielką przeszkodą, zwłaszcza dla osób ubogich energetycznie. Program daje szansę na szybkie prefinansowanie do 50% całkowitej kwoty wszystkich prac. To oznacza, że materiały konieczne do rozpoczęcia remontu kupimy już za dotacje, czyli nie potrzebujemy sięgać po własne oszczędności. Druga część kwoty (pozostałe 50% wartości dotacji) zostanie przekazana beneficjentowi po zakończeniu wszystkich prac objętych rządowym dofinansowaniem.

We wniosku Czyste Powietrze Plus musi być opisany:

  • rodzaj przedsięwzięcia
  • jego wycena
  • dane Wykonawcy oraz zawarta z nim umowa (umowy maksymalnie z 3 wykonawcami).

Program zakłada, że pieniądze zostaną przelane wykonawcy w ciągu 14 dni od dnia podpisania umowy o dofinansowanie. Intencją odsłony programu Czyste powietrze+ jest przejęcie przez państwo obowiązku finansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Czyste Powietrze Plus ma sprawić, że skorzystanie z dofinansowania na wymianę starego pieca czy ocieplenie budynku będzie łatwiejsze i bardziej dostępne. Zdecydowano, że o przedpłatę będą mogli występować inwestorzy, którzy ze względu na dochody mogą ubiegać się o podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania.

 

Podwyższony poziom dofinansowania dotyczy osób, których przeciętny miesięczny dochód na osobę wynosi:

  • do 1564 zł (gospodarstwa wieloosobowe)
  • do 2189 zł (gospodarstwa jednoosobowe)

Z najwyższego poziomu dofinansowania mogą skorzystać osoby o najniższych dochodach. Przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w tym przypadku wyniesie

  • do 900 zł (gospodarstwa wieloosobowe)
  • do 1260 zł (gospodarstwa jednoosobowe)

W programie Czyste powietrze plus podwyższono o 10 000,00 zł maksymalną wielkość dotacji do odpowiednio:

do 47 tys. zł - podwyższony poziom finansowania

do 79 tys. zł - najwyższy poziom dofinansowania

 

Więcej na stronie:

https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze

 

komin z dymem

 

 

Autor: Gmina Borzechów
Powrót