DZIENNIK USTAW
Ikona dokumenty
MONITOR POLSKI
Ikona dokument
ARCHIWALNA STRONA GMINY
Ikona strona internetowa

AKTUALNOŚCI Drukuj Zapisz

Aktywna Tablica Smogowa LED z czujnikiem jakości powietrza

tablica czyste powietrze
07 kwietnia 2022

                                                                               czyste powietrze

Informujemy wszystkich mieszkańców Gminy Borzechów, że na budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzechowie została zainstalowana tablica smogowa LED z czujnikiem jakości powietrza.

Czujnik jakości powietrza oraz jego montaż został sfinansowany w ramach Programu „Czyste Powietrze” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Utworzenie sieci monitorującej jakość powietrza na terenie naszej gminy daje mieszkańcom możliwość dostępu do aktualnych danych dotyczących zagrożenia smogowego w miejscowości gdzie mieszkają.

 

Aktywna Tablica Smogowa LED z czujnikiem jakości powietrza wyposażana jest w:

·         czujnik smogu - wbudowany laserowy czujnik PM10 oraz PM2

·         czytelne wyniki - emotikony, odpowiedni kolor oraz opis sprawiają, że przedstawiany wynik jest łatwy do odczytu oraz interpretacji

·         auto kontrast - automatyczne przyciemnianie na noc

·         zegar, temperatura, tekst - tablica wyświetla pomiar jakości powietrza, godzinę, datę, temperaturę oraz tekst

·         eco-mode - technologia LED jest wydajna i energooszczędna

·         instalacja i obsługa - dzięki kompaktowej formie oraz zoptymalizowanemu oprogramowaniu tablice są łatwe w instalacji oraz użytkowaniu

 

Tablice smogowe i ich funkcja

Od wielu lat smog jest realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę jak poważny jest to problem. Wiele jednostek publicznych w tym urzędów gmin oraz miast postanowiło zainstalować czujniki czystości powietrza wraz z wyświetlaczami LED w celu uświadamiania społeczeństwa o jakości powietrza.

PM10 oraz PM2.5 - Liczby oznaczają wielkość cząstek stałych czyli pyłu. PM10 to pył o frakcji mniejszej niż 10 µm, natomiast PM 2,5 to cząstki czterokrotnie mniejsze. Oba rodzaje mogą przenikać do układu oddechowego. Te stężenia są ważnym parametrem determinującym jakość powietrza.

Autor: Gmina Borzechów
Powrót