Gmina Borzechów położona jest w odległości ok. 30 km na południowy zachód od Lublina. Zajmuje powierzchnię 67 km2 i liczy 3841 mieszkańców (stan a 31.12.2020r.). Gmina ma charakter typowo rolniczy. Dominuje tu uprawa pszenicy, ziemniaków i buraków cukrowych. W rejonie Ludwinowa rozwija się sadownictwo, co gwarantuje przyjezdnym obfitość świeżych i zdrowych owoców. Tamtejsze lasy zachęcają do grzybobrania. Czyste wody Chodelki, w których pływają m.in. pstrągi, cieszą się coraz większą popularnością wśród wędkarzy. W gminie Borzechów nie ma zakładów przemysłowych, dzięki temu można tu oddychać pełną piersią np. podczas pieszych wędrówek lub wycieczek rowerowych po okolicy. Na terenie całej gminy panują doskonałe warunki dla rekreacji i weekendowego wypoczynku.
Krajobraz gminy Borzechów kształtują rozległe tereny Równiny Bełżyckiej przechodzące w łagodne pagórki Wzniesień Urzędowskich. Brak zakładów przemysłowych korzystnie wpływa na środowisko naturalne - nie ingerując w czystość wód i powietrza, a także na walory krajobrazowe - nie zakłócając horyzontalnych, uspokajających widoków wertykalnymi kominami.
Na skraju Kłodnicy Dolnej znajdują się źródła Chodelki. Rzeka przepływa przez teren dawnego parku przydworskiego. Obecnie są tam dwa stawy i kilka sadzawek. Malowniczość Chodelki podziwiać można o każdej porze roku. Na brzegach pośród traw kwitną żółte jaskry, mniszek lekarski, stokrotki, kaczeńce i niezapominajki. Można tu również znaleźć złocienie, rdest wężownik, firletkę poszarpaną, kulik zwisły. Na brzegach rosną drzewa i krzewy: olsza czarna, brzoza, wierzba, czeremcha, kalina koralowa, trzmielina, bez czarny. Brzegi stawów porastają turzyce, trzcina, pałka szerokolistna, irys żółty.
W 1990 roku tereny te weszły w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Woda w Chodelce jest bardzo czysta i dzięki temu powstaje tu wiele stawów hodowlanych. W okolicach Borowa istnieje hodowla pstrąga tęczowego.
Lasy na terenie gminy Borzechów zajmują powierzchnię 644 ha. Najwięcej gruntów zalesionych jest w Majdanie Skrzyneckim, który położony jest na terenie Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Okoliczne lasy "pachną żywicą"- sosna zwyczajna jest najczęściej występującym tu drzewem. Oprócz sosny występują tu m.in.: brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, grab, osika. Spotyka się również dzikie czereśnie i jabłonie. Rosną jarzębiny, głogi, jałowce, kruszyna pospolita, kalina koralowa (dwa ostatnie podlegają ochronie częściowej). W lasach kwitną fiołki, zawilce- gajowy i żółty, ściśle chroniona pierwiosnka lekarska i wiele innych. W maju kwitną całe łany konwalii (pod ochroną częściową). Lasy obfitują w grzyby: borowiki, kozaki, kurki, podgrzybki, maślaki, gołąbki, kanie, opieńki. Można tu zbierać poziomki, borówki, jagody, jeżyny. Najczęściej spotykanymi ssakami są: wiewiórki, lisy, sarny, dziki, leśne kuny i jeże.
Na terenie parku przydworskiego w Kłodnicy Dolnej zostało dużo ozdobnych drzew z okresu jego świetności. Niektóre z nich są rzadkością w Europie.
Zabudowania i obejścia gospodarcze na terenie gminy bogate są w ozdobne drzewa, krzewy i kwiaty. Obiekty użyteczności publicznej usytuowane są wśród bogatej zieleni i dużej ilości drzew.