DZIENNIK USTAW
Ikona dokumenty
MONITOR POLSKI
Ikona dokument
ARCHIWALNA STRONA GMINY
Ikona strona internetowa

MIEJSCOWOŚCI W GMINIE Drukuj Zapisz

Zakącie

Logo Gminy Borzechów na tle zdjęć z lotu ptaka

Niewielka miejscowość odnotowana w Słowniku Geograficznym z końca XIX w. Brak danych w źródłach nie pozwala szerzej zaprezentować miejscowość. Wiadomo tylko, że wchodziła w skład dóbr Radlin.

Sołtys: Marcin Dzierżak
 
Informacje:
 
Z przekazów ustnych mieszkańców wsi wynika, że nazwa pochodzi od nazwy terenowej kąt, która oznaczała nazwę gruntu. Najczęściej był to dodatek do pól uprawnych. Zakącie miejscowość położona za kątami tuż przy lesie, wyznaczająca położenie danej miejscowości w stosunku do pewnego wyróżniającego się obiektu topograficznego i geograficznego. Zakącie jest, zatem nazwą topograficzną. 

Ta mała wieś zapisała w swej historii tragiczne wydarzenia. 6 stycznia 1947 roku  oddział, Michała Szeremieckiego ps,, Miś” został otoczony na kwaterze przez  KBW i UB.  W wyniku walki poległo dwóch żołnierzy AK. Byli to: dowódca oddziału porucznik Michał Szeremiecki ps. ,,Miś” i  starszy sierżant Kowal Kazimierz ps. ,,Sokół.” 

Z inicjatywy Kazimierza Sapuły byłego  żołnierzy Armii Krajowej 9 maja 1993 roku odsłonięto obelisk ku czci  poległych żołnierzy  Armii Krajowej.

Obecnie wieś liczy tylko kilka gospodarstw i jest najmniejsza w gminie Borzechów.
Autor: Gmina Borzechów
Powrót