DZIENNIK USTAW
Ikona dokumenty
MONITOR POLSKI
Ikona dokument
ARCHIWALNA STRONA GMINY
Ikona strona internetowa

MIEJSCOWOŚCI W GMINIE Drukuj Zapisz

Grabówka

Logo Gminy Borzechów na tle zdjęć z lotu ptaka

Początkowo wieś nosiła nazwę Kolonia Grabówka i najprawdopodobniej powstała w 1892 r.. Fakt ten potwierdzają przekazy ustne oraz to, że zamieszkałe ziemie należały wtedy do dworu w Borzechowie. W tym czasie Towarzystwo Kredytowe dokonało parcelacji dóbr Borzechowskich. Ziemia sprzedana była kolonistom galicyjskim.

Sołtys: Bogdan Gadziak. tel. 815111262

Informacje:

Stąd nazwa Kolonia. Grabówka zaś pochodzi od prasłowa "Grabovius, 'bożek dębu u Umbrów', prus. wozigrabis (grabion, 'dębina', macedońskie), u Czechów hrabi i habr". Powstała na gruntach wykarczowanego lasu, w którym główny drzewostan stanowiło drzewo grab. "Carpinus, drzewo lub wysoki krzew z rodziny brzozowatych, o szarej, gładkiej korze i eliptycznych, ząbkowatych liściach; drzewo bardzo twarde, sprężyste, używane do wyrobu części maszyn, instrumentów muzycznych, kołków szewskich stosowane jako surowiec w przemyśle".

Pod nazwą Grabówka została zarejestrowana w 1899 r. i tak widnieje do dnia dzisiejszego. Jest to jedna z mniejszych miejscowości w gminie. Położona jest w północnej części gminy Borzechów.
Na skraju lasu obok miejscowości Łączki-Pawłówek znajduje się cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

Autor: Gmina Borzechów
Powrót